Powstanie Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet! - Portal Zdrowy Wawer- zdrowie i aktywność fizyczna

Powstanie Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet!

Nowoczesna placówka, gotowa odpowiedzieć na potrzeby zdrowotne kobiet w każdym wieku, wyposażona w specjalistyczny sprzęt oraz kierowana przez doświadczonych lekarzy – taki będzie Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. Placówka powstanie w przyszłym roku w budynku dzisiejszego Szpitala „Inflancka”.

– W trosce o zdrowie mieszkanek Warszawy tworzymy Warszawski Instytutu Zdrowia Kobiet. To będzie pierwsza w stolicy tego typu, wielospecjalistyczna placówka odpowiadająca na zmieniające się potrzeby zdrowotne mieszkanek naszego miasta, zarówno młodych kobiet, jak i dojrzałych pań – zapowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Placówka połączy potencjały specjalistycznego szpitala położniczo-ginekologicznego jakim jest Szpital „Inflancka” ze Szpitalem Bielańskim, który jest największą wielospecjalistyczną placówką miejską w Warszawie. Będzie on stanowił fachowe źródło wiedzy medycznej służące do rozwiązywania problemów kobiet. Dzięki tej współpracy Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet zapewni specjalistyczną opiekę medyczną m.in. w zakresie położnictwa, patologii ciąży, diagnostyki i terapii płodu, leczenia niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, ginekologii onkologicznej, operacyjnej, geriatrycznej czy zespołu zdrowia psychicznego.

– Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet będzie kompleksowo odpowiadać na potrzeby współczesnych kobiet, elastycznie dostosuje się do wyzwań wynikających z postępującego rozwoju społeczeństwa. Celem takiej fuzji jest m.in stworzenie, rozbudzenie i rozwinięcie świadomości zdrowia kobiet w czasie od dojrzewania do starzenia – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy odpowiedzialna m.in. za politykę zdrowotną miasta.

Kompleksowa opieka

Dzisiaj w polskiej służbie zdrowia dominuje model organizacyjny polegający na tworzeniu mono-specjalistycznych szpitali położniczych, wynikający z tradycji sięgającej XIX wieku. Przez wiele lat opieka medyczna dla kobiet koncentrowała się wokół położnictwa i porodu.

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet ma wykroczyć poza ramy klasycznie pojmowanej ginekologii i objąć kobiety wielospecjalistyczną opieką na światowym poziomie, ale przede wszystkim stać się platformą do budowania świadomości zdrowia współczesnej kobiety.

– Obecne trendy demograficzne, głównie spadająca liczba porodów i starzenie się społeczeństwa, zmieniają obraz zapotrzebowania na opiekę medyczną w życiu kobiety. Wynika to także z dokonującego się postępu i odmiennej roli społecznej kobiet w nowoczesnym świecie – podkreśla dyrektorka szpitala Bielańskiego Dorota Gałczyńska-Zych. – Współcześnie w opiece medycznej zwraca się coraz większą uwagę na jakość życia i profilaktykę, a wsparcie psychologiczne lub psychiatryczne dla wielu potrzebujących jest codziennością. W nowej roli społecznej pojawia się zapotrzebowanie na poszerzenie zakresu konsultacji ginekologicznej o aspekt dotyczący zdrowia psychicznego – dodaje.

Warszawa zwiększa potencjał miejskich szpitali

Utworzenie Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet będzie możliwe dzięki planowanemu przez Warszawę połączeniu Szpitala „Inflancka” ze Szpitalem Bielańskim. Pozwoli to na stworzenie podmiotu leczniczego z większym potencjałem kadrowym i zapleczem sprzętowym, o silniejszej pozycji w ubieganiu się o finansowanie świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przekształcenie doprowadzi również m.in. do zwiększenia budżetu przeznaczonego na zakup towarów i usług, a tym samym przełoży się na uzyskanie lepszej pozycji wobec dostawców i usługodawców (możliwość wynegocjowania lepszych cen na dostawy towarów i usługi). 

źródło: UM st. Warszawa

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polityka prywatności

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji o ochronie danych osobowych i plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.