...

Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi, a cały październik uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi. Symbolem walki jest różowa wstążeczka.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Jest uznawany za najczęstszą przyczynę śmierci, a jednym z tego powodów jest zbyt późne zdiagnozowanie choroby.

Ważnym jest aby takie dni oddziaływały na świadomość   i zarazem przypominały  o istocie problemu, skłaniały do działania. Stanowiły impuls do mobilizacji  w zapobieganiu występowania nowotworów piersi  poprzez wykonywanie badań przesiewowych będących najważniejszym ogniwem w walce  z rakiem (diagnostyka).

Obecnie w coraz większej liczbie przypadków wczesne wykrycie raka piersi pozwala na całkowite wyleczenie. Trzeba pamiętać, że pierwszym najważniejszym krokiem jest  regularne wykonywanie badań profilaktycznych – diagnostycznych piersi, (takich jak mammografia, USG oraz – co najważniejsze – samobadanie piersi).

Należy zwrócić uwagę, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie – świadomość tego to bardzo istotny, jeśli nie zasadniczy element walki z rakiem.

Według danych  największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet  w wieku od 50 do 69 lat, dlatego osoby w tej grupie wiekowej powinny wykonywać mammografię co dwa lata. Współcześnie obserwuje się coraz większą zachorowalność na raka piersi, który jest jednym z najczęściej występujących złośliwych nowotworów wśród kobiet.

Nowotwór piersi można bardzo skutecznie leczyć! By tak się stało musimy dać sobie szansę na pozytywny finał: co miesiąc samodzielnie badać piersi i regularnie korzystać z profesjonalnej diagnostyki. Tym bardziej, że jest bezpłatna!

Rak piersi to typ nowotworu, na który kobiety chorują najczęściej. Przykładowo, w grupie 100 000 Polek, 18 zmaga się z tym schorzeniem. Dobra wiadomość jest taka, że większość przypadków jest całkowicie wyleczalna. Lekarze cały czas walczą o to, by te wskaźniki były jeszcze lepsze, a ich największym sprzymierzeńcem w tej batalii jest z pewnością wczesne wykrycie choroby.

Podstawowe objawy

Jeśli badając piersi pod palcami wyczujemy guzek, powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do naszego ginekologa. Guzek jest zazwyczaj twardy, bezbolesny, ale może systematycznie się powiększać. Musimy pamiętać o tym, że nawet niewielki guz może dać przerzuty np. do węzłów chłonnych, dlatego zgrubienie w ich okolicy też powinno nas zaniepokoić.

Na jakie jeszcze objawy i nieprawidłowości powinnyśmy zwrócić uwagę? Wciąganie brodawki i skóry na piersi, zgrubienia, zaczerwienienia czy ubytki. Warto też, w trakcie samodzielnego badania piersi, podnieść ramiona w górę i sprawdzić czy skóra w takiej pozycji nie jest nienaturalnie zaciągnięta. Symptomem choroby może być także pojawienie się krwawego wycieku z brodawki sutkowej. Jeśli zaobserwujemy u siebie którakolwiek z wymienionych przypadłości nie zwlekajmy i jak najszybciej skonsultujmy się z lekarzem specjalistą.

Czynniki ryzyka

Dynamiczny rozwój medycyny sprawia, że lekarze są w stanie z coraz większą precyzją określić liczbę czynników ryzyka sprawiających, że jedna grupa kobiet jest bardziej narażona na zachorowanie na raka niż inna.

Kluczowe jest obciążanie genetyczne: jeśli ktoś w naszej rodzinie chorował na raka piersi lub nowotwór narządu rodnego, oznacza to, że mamy pewne predyspozycje i również możemy zachorować.

Na genetyczny bagaż nie mamy wpływu, ale możemy znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania dbając o swój organizm. Czynnikami ryzyka są otyłość, brak aktywności fizycznej czy wieloletnie nadużywanie alkoholu. Dlatego powinnyśmy zatroszczyć się o zdrową i zbilansowaną dietę, pamiętać o regularnych treningach lub codziennych spacerach i unikać częstego spożywania napojów „wysokoprocentowych”.

Pojawieniu się komórek nowotworowych w piersi sprzyja także zbyt wysoki poziom estrogenów, stosowany na przykład w czasie terapii hormonalnej czy schorzenia wątroby, które upośledzają metabolizm estrogenów. W grupie ryzyka są także kobiety, które nie rodziły dzieci.

W jaki sposób badać piersi?

Zdrowie naszych piersi, i to dosłownie, jest w naszych rękach. Wcześnie wykryty rak tego gruczołu jest w stu procentach wyleczalny, dlatego tak ważne jest, byśmy regularnie,  raz  w miesiącu, samodzielnie badały swoje piersi.

Powinna to robić każda dziewczyna, która skończyła 16 lat. Badanie najlepiej przeprowadzić tuż po miesiączce. Piersi są wtedy miękkie i jeśli pojawi się jakiś guzek, łatwiej go wyczuć pod palcami.

Samobadanie najlepiej zrobić w łazience. Stanąć przed lustrem, obejrzeć dokładnie każdą pierś. Sprawdzić czy występują jakieś nieprawidłowości, czy skóra się nie zaciąga, czy nie wciąga się brodawka. Tę obserwację warto powtórzyć podnosząc do góry ramiona. Samo badanie wykonujemy kolistymi ruchami dłoni, zaczynając od brodawki, kierując się następnie na zewnątrz. Dokładnie badamy całą pierś i sprawdzamy także przestrzeń pod pachami.

Warto też uczulić na kwestie związane z prawidłową budowa piersi naszych partnerów: jeżeli zauważą coś niepokojącego w wyglądzie czy wyczują zgrubienie powinni jak najszybciej dać nam znać i zachęcić do pilnej wizyty u ginekologa.

Ogromne znaczenie w edukacji i profilaktyce ma także przekazywanie „zdrowych” nawyków z pokolenia na pokolenie. Każda mama powinna zachęcać córkę mówiąc: „dbaj o siebie, badaj samodzielnie piersi po każdej miesiączce, tak jak ja robię to od lat”. Czasem to młodzież jest bardziej świadoma i odpowiedzialna w kwestii troski o zdrowie. Równie dobrze córka może przypomnieć mamie: „kiedy ostatnio robiłaś mammografię? Jeśli chcesz, wybiorę się na badanie razem z tobą”. Ważne, byśmy dbali o siebie nawzajem.

badania piersi

źródło: planujedlugiezycie.pl

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polityka prywatności

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji o ochronie danych osobowych i plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.